بسم اللّه‏ الرحمن الرحيم

خون و آتش در سكوت مدّعيان حقوق بشر.

«إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالاحْسانِ»(سوره نحل: 93)

در اين هفته آنچه بر دنياى اسلام به ويژه مردم غزه در فلسطين گذشت آبستن حوادث گوناگون و تلخ شيرين و عبرت‏‌آميزى بود.

روز شنبه 15 مهر 1402 اوائل صبح، خبر حمله پيروزمندانه نيروهاى حماس به سرزمين‏هاى اشغالى منتشر شد كه قابل تحسين و در ضمن حيرت‏‌آور بود. بنده در عصر همان روز در پايان درس فقه با حضور عزيزان فضلا و روحانيون از اين پيروزى تجليل و آن را از سنت‏‌هاى الهى كه گاه و بيگاه در تاريخ بشر واقع مى‏شود يادآور شدم، در آخر صحبت هم براى جلوگيرى از حوادث كور و نامعلوم كه شايد پيش آيد دعا كردم كه خداوند عاقبت اين كار را به خير گرداند و نيروهاى پيروز فلسطين را از خطرات احتمالى مصون دارد.

يك روز بيشتر نگذشت كه سردمداران اسرائيل خط و نشان كشيدند كه انتقام مى‏گيريم و كم كم اعلام كردند حماس را نابود مى‏كنيم و غزه را با خاك يكسان خواهيم كرد و صريحاً اعلان جنگ به حماس و غزه دادند. در اين چند روزه با حملات بى‏‌وقفه با سلاح‏هاى مرگبار حتى فسفرى به جان مردم غزه افتادند و مع الاسف پاى كشور ايران را هم به ميان كشيدند كه انتقام حمله حماس را هم از ايران خواهند گرفت.

همين امر سبب شد روز سه شنبه 18 مهر 1402 در يك نامه خصوصى به سران قواى كشور و نيروهاى مسلح ضمن تجليل از پيروزى حماس ، نظرات خود را در قوت و ضعف‌‏هاى عمليات حماس يادآور شدم و به مسؤولين محترم پيشنهاد اتی راجع به جلوگيرى از بمباران مرگبار اسرائيل با كمك سازمان‏هاى بين‏‌المللى، ارایه دادم.

اما مع الاسف در اين دو روزه اخير، با توطئه‏‌هاى اسرائيل و پشتوانه‏‌هاى بين‌‏المللى او حمله‌‏هاى وحشتناك غير انسانى به مردم غزه شد .

از اين رو برخود لازم دانستم همانند هر كس كه به سرنوشت مظلوم مردم غزه و ديگر مظلومين عالم حساس است به چند نكته اشاره كنم:

1. از ملت شريف و بزرگ ايران كه ناظر صحنه‌‏هاى بسيار دلخراش و فجيع با مردم بيچاره و بى‏‌پناه غزه هستند، انتظار مى‏‌رود دعا كنند و از خداوند قادر متعال بخواهند كه هر چه زودتر اين جنگ خانمان‌سوز و ويرانگر پايان يابد تا تبعات آن، جهانى نشود.

2. ممكن است كار جنگ اخير، به غزه تمام نشود و به جاهاى بالاتر برسد و نشانه‏‌هاى توطئه‌‏آميز اين امر به شرح زير آن را روشن‌‏تر مى‏‌كند:

الف: به گزارش برخی خبرگزارى‏‌ها و سیاستمداران، مصر سه روز قبل از حمله غافلگيرانه به اسرائيل هشدار داده كه ممكن است چنين سناريويى اتفاق بيفتد.

اگر این موضوع صحت داشته باشد؛ آيا احتمال داده نمى‏شود كه نتانياهو با اين كه از حمله به كشورش آگاهى داشته به عمد جلوى آن را نگرفته تا شايد از اختلافات داخلى و ضربه‏‌اى كه از تصميمات اخير در تصويب امر قضايى گرفته بوده نجات يابد و يك اجماع كشورى با همه گروه‏‌ها به دست آورد و لذا راه را براى ورود نيروهاى حماس بازگذاشته تا بالطایف الحیل خود را از مهلكه اختلافاتى كه خود به وجود آورده بود نجات دهد و به آرزوى خود برسد.

ب: اسرائيل در تمام اين سال‏هاى طولانى در جنگ‏هاى موضعى وحملات نيروهاى مقاومت همواره آمار كشته‏‌ها و زخمى‌‏هاى خود را بسيار كم نشان مى‏داده ولى چه شده كه در اين حمله اخير هر روز آمار بيشترى از كشته‏‌ها و زخمى‏‌هاى خود مى‏‌دهد و جالب است در هر روز طورى آمار كشته‏‌ها را مى‌‏دهد كه بيشتر از تعدادى است كه از كشته‏‌هاى غزه منتشر مى‌‏شود. آيا به اين قصد نيست كه آمار كشته‌‏هاى خود را ولو به دروغ بيشتر اعلان كند تا در كشتن جوانان و مردان و زنان مظلوم و بی دفاع غزه دستش باز باشد و هر چه كشته از مردم غزه بگيرد بگويد هنوز به كشته‏‌هاى اسرائيل نرسيده است؟!

ج: همه مردم توجه داشته‌‏اند كه اسرائيل در طول ساليان دراز چه جنايت‏هايى در حق جوانان فلسطين روا داشته و چه شكنجه‏‌ها و عذاب‏‌ها داده و به روى خود نياورده است، ولى در اين حمله اخير از طرف حماس تعداد كمى از جوانان به خشم آمده با تندروى و يا عقده گشايى رفتارهايى كردند كه سال‏ها در گلويشان گير كرده بود و يا ممكن است بعضى از آن صحنه‏هاى دروغ و ساختگى باشد.
ضمن اينكه نبايد چنين رفتارهايى از آنان اتفاق مى‌‏افتاد ولى اين چند نمونه را چگونه در دنيا بازتاب دادند و گوش فلك را كر كردند كه آى دنيا ببينيد با اسيران ما چه كردند و تبليغات جهانى صهيونيستى توانست اين كار كوچك تعداد اندك را چنان بازتاب دهد تا دنيا را براى حمله به غزه آماده كنند و حتى اعلام كنند كه حماسى‌‏ها همان داعشى‌‏ها هستند و بايد از صحنه روزگار محو گردند!

درحالی که بسیار ازاین جنایات را خودشان مکررا مرتکب شده ومی شوند.

آيا اين گونه تبليغات رسانه‏‌اى توطئه پشت پرده‏اى است كه ما از آن غافليم و نمى‏دانيم به كجا مى‏رسد؟

خداوند كشور و ملت ما را از توطئه‏‌هاى طراحى شده پشت پرده‌‏ها حفظ نمايد.

3. سران اسرائيل و آمريكا و همه كشورهايى كه زمينه سازى براى نابودى غزه را فراهم آورده‏‌اند بايد بدانند كه:

اولاً: شما به قصد نابودى حماس وارد غزه شده‏‌ايد، چون نيروهاى حماس در آنجا هستند، آيا اين موضوع سبب مى‏شود كه تمام زنان و كودكان و سالخورگان غزه نابود شوند؟

آيا بر فرض و بانظر شما، تمام نيروهاى حماس گناهكار و بايد نابود شوند چه ارتباطى به كودكان و سالخوردگان و زنان و نيروهاى كسبه و كارگزار دارد؟

ثانياً: آيا بستن آب و قطع برق و جلوگيرى از غذا براى يك شهر بزرگ مثل غزه كه جمعيت ميليونى در آن ساكنند، معقول و مجاز است؟!

شما كه در ظاهر پيرو دين حضرت موسى و حضرت عيسى هستيد، آيا آن پيامبران بزرگ و اولوالعزم اجازه داده‏‌اند آب و خوراك مردم را قطع كنيد تا از بى‌‏آبى و بى‏‌خوراكى بميرند؟! به طور قطع آیین حضرت موسى و حضرت عيسى سلام اللّه‏ عليهما حتى اجازه نمى‏دهد آب و خوراك به روى حيوانات بسته شود، چه رسد به انسان‏ها، بنابراين شما به كدام مجوز اخلاقى و دينى دست به اين نسل كشى و ويرانى مى‌‏زنيد.

اى آقايانى كه در دنيا دم از حقوق بشر مى‏‌زنيد و سازمان‏هاى عريض و طويل تشكيل داده‏‌ايد آيا مگر در خواب فرو رفته‌‏ايد؟

چرا جلوى اسرائيل را نمى‏‌گيريد تا دست از اين كارهاى وحشيانه و غير انسانى بردارد، چرا جلو تخريب سر پناه عده‏‌اى بيچاره و فقير را نمى‏‌گيريد؟ مگر شما انسان نيستيد؟ شما كه اگر يك سيلى كسى به ديگرى بزند دم از حقوق بشر مى‏زنيد آيا نمی بینید حدود دو ميليون نفر نه خواب شب و آرامش دارند و نه غذا و نه آب در روز دارند، آيا نشنيديد اسرائيل گفته يا همه مردم غزه از شهر خارج شوند و يا بمانند و بميرند؟

تأسف از بعضى سران كشورهاى اسلامى است كه گويى به خواب رفته‏‌اند، مگر اين مردم غزه مسلمان و عرب زبان و هم مذهب خودتان نيستند، چرا اعلام موضع به نفع مردم غزه نمى‌‏كنيد و چرا با روابطى كه با اسرائيل داريد جلوى تاخت و تازهاى اسرائيل را نمى‏‌گيريد؟!

4. سران اسرائيل بايد بدانند كه بر فرض مردم غزه را آواره كنيد و يا بسيارى را بكشيد باز هم پيروز نخواهند شد و اقدامات آنها به ضرر قطعى ایشان خواهد شد و به زودى آن را تاريخ روشن خواهد كرد و طولى نمى‏كشد همين مردم آواره و گرسنه و برهنه دست به دست هم خواهند داد و با كمك دولت‏هاى شرافتنمد و غيرتمند اسلامى و غير اسلامى ده‏ها حماس ديگر به وجود خواهد آمد و هرگز نخواهند گذاشت آب خوش از گلويتان پايين برود.

و نيز آمريكا و طرفداران پر و پا قرص اسرائيل هم بايد بدانند طولى نمى‏كشد همين مردم بيچاره غزه بلايى بر سر شما خواهند آورد كه از كرده خود پشيمان شويد.

راه حل اساسى براى برون رفت از اين معركه جديد اين است كه به كلام خداوند گوش فرا دهيد كه فرموده: «به عدالت عمل كنيد و احسان و نيكى به انسان‏ها نماييد».

بياييد آتش بس در غزه اعلام كنيد، تمام اسراى خود را با اسرا و زندانيان فلسطين مبادله كنيد، آب و برق و واردات خوراك مردم غزه را آزاد كنيد.

به علاوه با نظارت سازمان‏‌هاى بين‏‌المللى براى تشکیل دولت فراگير فلسطينى اقدام نمایید و براى اين ملت محروم، حق حيات و زندگى قائل شويد تا ريشه‏‌هاى جنگ و ناامنى، خشكيده گردد.

حوزه علميه قم
سيد اصغر ناظم ‏زاده قمی
۲۰ مهر ۱۴۰۲