بخشی از سخنان آیت الله ناظم زاده قمی به مناسبت ۱۴و ۱۵خرداد ۱۴۰۳درپایان درس فقه، درجمع علما و فضلا حوزه :

بسم الله الرحمن الرحیم

چهاردهم و پانزدهم خردادماه یادآور دو حادثه بزرگ و فراموش نشدنی مرتبط با شخصیتی بزرگ در تاریخ ایران اسلامی است. نیمه خرداد سالروز نهضت اسلامی و ۱۴ خرداد رحلت مردی است که پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی مرهون اندیشه پاک و شجاعت و صلابت اوست. عروج این مرجع مجاهد، مصداق بارز این فرمایش رسول خدا (ص )بود که:« اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیء».

۱۵ خرداد،سرآغاز نهضت و بیداری اسلامی مردم ایران و روز خلق حماسه ای ماندگار در دفاع از اسلام است.

قیام جاودانه و خونین ۱۵ خرداد که از قم آغاز شد و مردم شهرهای دیگر را نیز در دفاع از باورهای دینی و مقام مرجعیت حضرت امام خمینی _ رحمت الله علیه_ به صحنه آورد نقطه عطف و جرقه‌ای بود برای انقلاب مردم ایران که در برابر حکومت ظلم و استبداد به وقوع پیوست.

۱۴ خردادماه نیز سالروز ارتحال جانگداز همان بزرگمرد مجاهدی است که نظام اسلامی را با برچیدن نظام طاغوت بنیان نهاد و ندای توحید را در سراسر عالم سرداد.

بزرگداشت امام عظیم‌الشأن و نیز قیام پانزده خرداد، فرصت مغتنمی است تا یک بار دیگر به اهداف و آرمان‌های این انقلاب بزرگ بیندیشیم و با خود مرور کنیم که امام توانست باپاکی وصداقت ودوری ازغروروهوای نفس، ملت بزرگ ایران راهماهنگ ویکصداکند ونه تنها تاریخ ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی رابرچیند بلکه استعمار وحضورقدرتمند بیگانگان اعم از شرق وغرب راازاین کشور را درهم بریزد، بدون شک تمام این توفیقات به برکت حمایت اکثریت قریب به اتفاق مردم کشورمان و ایمان واخلاص امام و یاران آن بزرگوار بود و امروز بر همه دلسوزان خدوم به اسلام و کشور بالاخص برمسئولان محترم است که نقاط قوت و ضعف رابررسی کنند که چگونه می‌توان همه مردم و جناح‌های وفادار به اسلام و انقلاب و ایران را دوباره همدل و هم‌جهت ساخت و در جهت توسعه همه جانبه کشور پیش رفت.

خداوند روح بلندامام خمینی وشهدای انقلاب وجنگ رابا شهدای کربلا واولیای خودمحشورنماید.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته