بسم الله الرحمن الرحیم

پیام آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی در مورد ضرب و جرح زنان و دخترانِ بازداشتی

امام حسین (ع): “یا بُنیّ ایّاکَ وَ ظلمَ مَن لایجِد علیکَ ناصراً الاّ الله” (کافی، ج ۲، ص ۳۳۱)

به تازگی گزارش تکان دهنده ای از ضرب و جرح دختران و زنان منتشر شده که در آن، وضع دل خراش این زندانیان، تشریح شده است. این خبر را که خواندم در خود فرو رفتم که چرا باید در حق زنان و دختران این مملکت چنین ظلم هایی را روا دارند و از خود پرسیدم: آیا در هیچ کجای دنیا، چنین رفتارهای خشونت باری را انجام می دهند؟ راستی این همان وعده هایی است که قبل از پیروزی انقلاب در خصوص آزادی بیان و برچیدن خودسری ها و رفاه و امنیت و آسایش به مردم داده بودیم؟!

از مسئولان می پرسم: آیا این خبر تکان دهنده صحت دارد؟! در این صورت چرا جلوی این خودسری ها و ظلم ها گرفته نمی شود؟! و اگر دورغ است، چرا با سند و مدرکی که باورپذیر باشد، تکذیب نمی گردد؟

آیا وقت آن نشده که مسئولان رده بالای کشور، گروهی را منصوب کنند تا به این مسائل رنج آور و ضد انسانی رسیدگی و عاملین آن ها را مجازات کنند و نگذارند چنین حوادث تلخی همانند قتل های زنجیره ای تکرار شود. آیا نباید عالمان حوزه های علمیه و امامان مساجد سکوت را بشکنند و به این خشونت‌ها و بی عدالتی ها اعتراض کنند؟ زیرا پیشگام این اعتراض به ظلم‌ها باید دلسوزان نظام باشند، چرا که سکوتشان انقلاب و نظام را به خطر می‌اندازد: “المُلکُ لا یَبقی مَعَ الظُّلم”.

فراموش نکرده ایم درسال ۴۲ رهبر فقيد انقلاب در سخنرانیِ انقلابیِ خود فریاد برآورد: “ای علمای اسلام به داد اسلام برسید” اکنون اگر ایشان در قید حیات بود فریاد می زد: “ای علمای اسلام به داد خودتان برسید که حوزه از دست رفت”.

بی تردید با سکوتِ بی مورد شما، مردم ایران حتی علاقه مندان به روحانیت خصوصاً جوانان از نظام و روحانیت دور شده اند. امروز روحانیت و حوزه های علمیه از نظر مردمی بی پشتوانه شده و وضعی اتفاق افتاده که اگر دشمنانِ اسلام قصد آن را داشتند، موفق نمی شدند. شما علما باید بدانید که این گناهِ بزرگ با ما روحانیون است که به فریاد و خواست مردم رسیدگی نکرده ایم.

اما شما نیروهای خودسر و تندرو، چرا از خدا نمی ترسید، مگر این متهمین مسلمان نیستند، گیرم که مجرم باشند و مسلمان هم نباشند، مگر هموطن من و شما نیستند؟ بر فرض هموطنِ ما نباشند به کدام قانون حق دارید با اسیر خود چنین رفتارغیرانسانی کنید؟! مگر امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ برای ظلمی که به بردنِ خلخال از پای زن یهودی شد، نفرمود: “اگر مسلمانی بشنود و از تاسف بمیرد قابل سرزنش نیست.”(نهج البلاغه، خطبه ۲۷) از غضب خدا و خشم مردم بترسید و ازاین کارها دست بردارید و بیش از این دین و روحانیت و نظام را زیر سوال نبرید. متاسفانه در کوچه و بازار ما طلبه ها باید جوابِ این خودسری ها و ظلم های شما را بدهیم.

خدایا تو شاهد باش که ما از این برخوردهای ظالمانه با هموطنانِ خود ناراضی هستیم و بر عاملانش نفرین و لعن می فرستیم و می‌ترسیم که این ظلم‌ها تار و پود کشور را به باد دهد و همان طورکه امیرمومنان ـ علیه السلام ـ فرمود: “یَومُ المَظلومِ عَلی الظّالمِ اَشدُّ مِن یَومِ الظّالمِ عَلی المَظلوم”(نهج البلاغه، حکمت ۲۴۱) به وقوع بپیوندد و خشک و تر با هم بسوزیم. اعاذنا الله منه

چه جالب است که برخی مسئولان برای زندانیانِ ایرانی در کشورهایِ دیگر دل سوزی می کنند، ولی به وضعِ زندانیان خودمان بی توجه اند؛ برای نمونه سخنگوی دولت در همین روزها گفته است مبادله زندانیان با آمریکا برای رفع ظلم از زندانیانِ ایرانیِ اسیر در امریکا بوده! آقای سخنگو، اولاً: آدرس غلط ندهید، مردم به خوبی می دانند که چرا زندانی های آمریکایی را آزاد کرده اید. ثانیاً: شما که دلتان برای چند زندانیِ ایرانی در آمریکا سوخته ـ که خوب و به سزاست ـ چرا برای انبوهِ زندانیان سیاسی داخل کشور، که بیخ گوشتان هستند، دل نمی‌سوزانید؟

در پایان این نکته را هم به مسئولان کشور یادآور می شوم: شما که صدها میلیارد تومان از بیت المال را برای تشویقِ اعزام زائرین به عراق در اربعین حسینی ـ علیه السلام ـ هزینه می کنید (اللهم ارزقنا بما تحب و ترضی)، به این پیام سید الشهداء ـ علیه السلام ـ هم که در لحظاتِ آخرعمرِ سراسر افتخارش موقع وداع با فرزندش امام سجاد ـ علیه السلام ـ گوش فرا دهیم که فرمود: “پسرم از ظلم به کسی که هیچ یاوری جز خدا ندارد بر حذر باش”.

امیدوارم شما مسئولین که توان و قدرت هر کاری را دارید، همین کلامِ نورانی و تکان دهنده امام و حجت خدا ـ علیه السلام ـ را نصب العین قرار دهید و جلوی ظلم و بیداد بر زنان و مردانی که پشت دیوارهای بلندِ زندان‌ها اسیرند و دادرسی جز خدا ندارند را بگیرید.

حوزه علمیه قم
سید اصغر ناظم زاده قمی
۲۹ مرداد ۱۴۰۲