بسم الله الرحمن الرحيم

امام کاظم عليه السلام: «إنَّ السلطانَ العادل بمنزلةِ الوالدِ الرحيم» (امالى شيخ صدوق)

 

محضر رهبر جمهورى اسلامى ايران، آيت الله خامنه ‏اى (دامت توفيقاته)

سلام عليكم و رحمت الله، با تبريك ولادت امام رضا علیه السلام

احتراماً در تاريخ ۲۲ آذر ۱۴۰۱ نامه‏اى جهت ملاقات و طرح برخى مسائل ضرورى توسط افراد مورد اعتماد خدمتتان ارسال كردم، كه تا اين تاريخ از پاسخ آن خبرى نشد، لذا بر آن شدم در اين روزها كه كار بر مردم بسيار سخت‌تر و نگران كننده‌تر شده، مسائلى را از سرِ دل‏سوزى براى دين، روحانيت، كشور و انقلاب با شما در ميان بگذارم، اگر چه حضرت عالى به اوضاع مملكت از هر كسى آشناترید، اما شايد این یادآوری‌های ما هم مفيد و مؤثر واقع شود.

در ابتدا باید عرض کنم: هنگامى كه در آستانه پيروزى انقلاب قرار داشتيم، هر صبح وشام، مردم جهت تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد رفاه و آرامش و جلوگیری از ظلم، فوج فوج از سراسر كشور از هر قشر و گروه و صنفى براى بيعت با رهبر فقيد انقلاب به مدرسه علوى مى‏ آمدند كه تداعى كننده آيه شريفه: “يدخلون في دين اللّه‏ أفواجاً” بود. اين اميد همچنان ادامه داشت بطورى كه در دفاع مقدس هشت ساله هم شاهد بوديم كه پير وجوان با جان ومال خود عليه حكومت بعثى عراق جنگيدند وحماسه‏هاى ماندگارى آفريدند.

اما اكنون با هزار حيف بايد گفت كه آن اميدها كم‏رنگ شده، وپديده شوم «دين گريزى» و «روحانى‏ ستيزى» رخ نموده است ومتاع متين معنويت نيز كم رونق شده است.

اين‏جانب به عنوان عضو كوچكى از همراهان رهبر فقيد انقلاب، مدت‏هاست غمگينانه اوضاع جامعه و صحنه هاى فقر و فلاكت و بی‌اخلاقی‌ها نسبت به مردم را مرور مى‏كنم و بر عدم تحقّق آرمان‏هاى گذشته افسوس خورده و گاه و بيگاه با اندكى اميد نكته‏ ها و راه‌حل‏هايى به نظرم مى‏ رسيده که برخى از آن‏ها را به عموم جامعه ارائه کرده و بعضی را برای مسؤولان محترم ارسال نموده‌ام، نوشتن اين نامه نیز در همين راستاست و عرایضم در این‌جا حاوی مطالب ذیل است:

۱ . جدى نگرفتن مسئله اقتصاد:

واقعيت اين است كه مسؤولان ما برنامه‏ هاى اقتصادى را جدى نگرفته ‏اند لذا در جهت تحكيم و تأسيس بنيادهاى اقتصادى و روان سازىِ توليد و رونق كسب وكار تلاش در خور هشتاد میليون جمعيت را نكرده‏ اند لذا امروزه با انبوهى از تقاضاهاى انباشته شده مردم روبرو شده ‏اند، به‌طوری که شاهدیم مردم براى خريد كالاى مورد نياز و روزمره ناتوانند و اکثرشان از جمله کارمندان دولت و نیروهای انتظامی و نظامی و کارگران از پس این گرانی بر نمی آیند، از همه مهم‌تر بحث مسكن كه متأسفانه جوانان بی‌خانمان و مستأجران را به ستوه آورده است، و هر زمانى كه صاحب خانه درخواست تخلى خانه نماید، کوهی از غم و غصه وجود او و خانواده‌اش را فرا می‌گیرد. وچه بسا باید کرامت خود را با قرض و وام ومساعدت ديگران مبلغی جهت رهن خانه فراهم آورد تا سرپناهی تهیه کند، و شنیده شده بعضی دو يا چند خانواده يك خانه را با هم اجاره می‌کنند تا از عهده اجاره آن برآیند! آثار شوم این نوع زندگی بعدها نمایان خواهد شد. شما که به حمداﷲ سکان‌دار ایران عزیز هستید مسؤولین مربوطه را راهنمایی فرمایید چگونه این معضل اجتماعی و تورم افسارگسیخته را حل کنند.
تأسف‌بارتر آنکه حضرت عالی با این‌که امسال را سال «مهار تورم، ورشد توليد» ناميديد و روزنه اميدى به دل‏ها راه يافت ولى مسؤلان امر عملاً آن را جدی نگرفتند و از همان هفته اول سال ۱۴۰۲ مایحتاج عمومی گرانتر از قبل شد و هنوز هم که بیش از دو ماه نگذشته روز به روز بر تورم افزوده مى‏شود كه فرياد همه را درآورده است و بی‌شک پیامدهای اجتماعی، سیاسی، روحی و روانی ناگواری در پی خواهد داشت: مثل بیکاری، عدم امکان ازدواج برای جوانان، تزلزل بنيان خانواده ورشد طلاق، اعتراضات خيابانى و كشته شدن مردم و مأموران نمونه‏ هاى آشكار آن است.

۲ . ضعف در سياست خارجى:

يكى از عوامل نابسامانى‏هاى اقتصادى، عدم تعامل صحيح و ارتباط منطقى با کشورهای دنیاست و همین سبب شده سرمايه‏ گذاران توانمند حاضر به سرمایه‌گذاری در كشور ما نيستند، که تنها راه برون رفت از این مشکل ارتباط دوستانه و برد برد با همه دنیا (غير از کشورهایی که با ما سر جنگ دارند) تا تحریم‌ها برداشته شود و چرخ کارخانه‌ها بهتر به گردش درآید وکسب وکار رونق پذیرد.
همین جا لازم می‌دانم از سر گیری روابط گرم دیپلماتیک با عربستان را به قال نیک بگیرم و آن را سرآغاز نوینی در عرصه سیاسی بدانم.

۳ . بى‏ توجهى به توسعه همه جانبه:

ترديدى نيست كه ما در زمينه صنايع نظامى و ساخت جنگ‏ افرازهاى گوناگون، تأسيس دانش‌بنيان‏ها و برخى كارهاى ديگر موفق بوده و بايد از تلاشگران اين عرصه ‏ها تشكر كرد، اما نباید به اين يك جنبه از توسعه اکتفا شود زیرا توسعه بايد همه جانبه باشد هم در عرصه اقتصاد هم در مشاركت مردم در كشور هم گسترش معنويت و ديانت و هم تحكيم پايگاه‏هاى فرهنگى باید رشد مضاعف داشته باشد تا کارساز و مفید باشد.

۴ . غفلت از مردم‏دارى:

انقلاب و نظام ما از ابتدا با حضور حداکثرى مردم همراه بود. اما متأسفانه در اين سال‏ها شاهديم كه از پشتوانه حداكثرى مردم غفلت شده ودر اثر نامهربانى‏ها و برخوردهاى تند وخشن بعضی نیروها یا افراد خودسر بخش قابل توجه از مردم را دلسرد كرده‏ اند. با اينكه نظام ما داعيه پيروى از حكومت علوى دارد، بايد در برخورد با مردم ومخالفان راه ورسم اميرمؤمنان عليه السلام پیشه گردد، آن حضرت با مخالفان خود تا زمانى كه دست به اسلحه نبرده بودند با مهربانى و رأفت برخورد مى‏كرد به طورى كه «ابن كواء» نسبت شرك به امام عليه السلام داد و عليه حضرت فعاليت مى‏كرد اما آزاد بود وحتى حقوقش از بيت المال قطع نشد. يا مرد عثمانی که دشمن حضرت بود در برابر جمعى به حضرت نسبت كفر داد، اطرافيان امام قصد تنبيه او را داشتند ولى امام عليه السلام مانع از اقدام آن‏ها شد وفرمود: «السبّ بالسبّ والعفو عن ذنب» ولذا فوراً دستور آزادى او را داد، بنابراین مسؤلان کشور ما بايد به همین سیره امیرالمؤمنین عمل کنند و نسبت به مردم همچون پدرى مهربان باشند چنان‏چه امام کاظم عليه السلام فرمود: «إنَّ السلطانَ العادل بمنزلةِ الوالدِ الرحيم» ونيز از پيامبر خدا صلّى اللّه‏ عليه وآله نقل شده كه فرمود: «امامت شايسته نيست مگر براى كسى كه سه شرط داشته باشد: تقوا، حلم و سوم خوش‏رفتارى با مردم، به طورى كه براى آنان همچون پدرى مهربان باشد» «كافی، ج ۱، ص ۲۰۷». وسفارشات امیرالمؤمنین علیه السلام نسبت به مهربانى با مردم در نهج البلاغه موج می‌زند.

۵ . کم شدن اعتماد عمومی :

اعتماد مردم به مسؤلان سرمایه بزرگ نظام است ولی متاسفانه این اعتماد به شدت لطمه خورده است، یکی از این روزنه‌های اعتماد سوز، حجم گسترده رانت خواری، اختلاس، دست‌اندازی عده‌ای به بیت المال است. روش امیرمؤمنان علیه السلام در برخورد با این عناصر فسادانگیز بسیار سخت وشدید بود که نمونه‌های آن‌ها را جناب عالی بیشتر و بهتر از بنده می‌دانید از جمله آن موارد: خاموش کردن چراغ در جلسه با طلحه و زبیر، برخورد با خزانه‏ دار براى عاريه دادن گردنبند، دستور اکید به مجازات و عزل ابن حرمه مسؤول بازار اهواز و… گواه بر اين واقعيت است كه موجب كسب رضايت مردم مى‏باشد.

در پایان باید عرض کنم علت اين‏كه نامه را به نام حضرت عالى نوشتم اين است که معضلات و تنگناهای کشور تنها و تنها به دستور شما وهمكارى ساير مسؤولين حل خواهد شد.

با آروزی توفیق بیشتر برای جناب عالی وسربلندی ملت شریف ایران.
و السلام عليكم ورحمت الله و بركاته

 

حوزه علمیه قم ـ سید اصغر ناظم‌زاده قمی – 4 خرداد ۱۴۰۲